zadanie rekrutacyjne
Akademia.pl
WSTĘP
Hej! Przyjrzałam się uważniej stronie Akademia.pl i wypisałam to, co tak na szybko znalazłam do zmiany. Zarówno pod względem designu, ale najwięcej pod względem użyteczności (choć nie wiem czy jest sens robienia takich podziałów, w końcu design też składa się na użyteczność ;)). Poniżej prezentuję wynik analizy!
01. Design
Opierałam się zarówno na fontach, jak i na kolorach, które macie aktualnie ustawione na stronie i przy waszej identyfikacji wizualnej. Zmiany, które proponuję dotyczą treści, funkcjonalności czy przejrzystości witryny.


02. Propozycja wartości
1. Społeczność
Budowanie społeczności na stronie, mogłoby wykorzystywać algorytmy AI i dobierać ludzi względem zainteresowań. To byłaby też dobra opcja dla tych, którzy nie posiadają konta na Facebooku, przez co nie otrzymują wsparcia od grupy czy mentorów.
2. System powiadomień
Aktualnie system powiadomień to głównie e-maile, które często giną w folderze spam i mogą nie zostać odczytane (albo zbyt późno). Dobrym rozwiązaniem byłyby powiadomienia na stronie, po zalogowaniu się lub bezpośrednio na telefon (po wyrażeniu zgody), jeśli zostałaby wprowadzona strona PWA (o tym w kolejnym punkcie). Dzięki temu jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi informacjami (spotkania na żywo, uaktualnienia kursów, webinary itd.). Ikona Live dawałaby znać, że aktualnie odbywa się gdzieś spotkanie na żywo i można dołączyć.

3. PWA – Progressive Web App
Rozszerzenie strony Akademia.pl o PWA (Progressive Web App) dałoby nowe możliwości technologiczne:
- więcej możliwości przy RWD
- możliwość pobrania ikony na telefon, bez instalacji aplikacji
- pominięcie sklepów z aplikacjami
- jeden kod źródłowy dla wszystkich systemów
- większa łatwość korzystania dla słabszych łączy
- przyspiesza reakcje strony i jej czas ładowania nawet kilkukrotnie
- działa w trybie offline
- łatwo można dzielić się aplikacją za pomocą linków URL
- PWA jest zawsze na czasie, dzięki skryptom (tzw. Service worker) aktualizującym ją na bieżąco
- jednolite customer experience (CX) na wszystkich urządzeniach
- wspiera świetnie omnikanałową ścieżkę klienta
- adres URL i wysokie indeksowanie przez Google
03. Użyteczność
MENU I NAWIGACJA
Zacznijmy od nawigacji. Nie za bardzo rozumiem, czemu ma służyć zabieg różnych menu głównych. O ile widzę sens wprowadzenia różnic pomiędzy zalogowanym i niezalogowanym użytkownikiem, to na niektórych podstronach różni się ono po zalogowaniu. Wchodząc w moduł kursu pojawia się tam wyszukiwanie, którego nie ma nigdzie indziej na stronie. Jeśli dotyczy ono tylko danego kursu, powinno się ono pojawić w innym miejscu. W tym miejscu sugeruje przeszukiwanie całej witryny. Jeśli mamy taką możliwość, czemu nie jest to dostępne na innych podstronach? Tutaj też od razu widać, że menu nie trzyma się siatki, elementy są różnie ustawione, a przy prawidłowym projektowaniu powinny być w jednym miejscu.
Druga sprawa w menu, to powtórzenie tej samej podstrony, pod różną nazwą co wprowadza w błąd użytkownika i jest niepotrzebnym zabiegiem. Zdecydowałabym się na umieszenie odnośnika do Biblioteki/Programów/Kursów tylko w jednym miejscu, albo po kliknięciu ikony użytkownika, albo zostawić tylko wyciągnięte do menu głównego (osobiście uważam to za tyle ważną opcję, że zostawiłabym w menu, żeby był szybki dostęp)
I jeszcze jedna uwaga co do menu. Rozważyłabym czy nie zostawić menu „przyklejonego” u góry ekranu podczas scrollowania. Szczególnie na mobile. Teraz przeglądając stronę, trzeba się cofać do góry, w celu skorzystania z niego. Większość telefonow ma aktualnie na tyle duże ekrany, że nie powinno być to problemem, nawet jeśli zabierze trochę miejsca od góry, to poprawi użyteczność i wrażenia korzystania z witryny.
SOCIAL MEDIA
Akademia ma ciekawe materiały również poza kursem. Jest blog, jest kanał na YT i jest podcast. Teraz to jest ukryte w stopce i mało prawdopodobne, żeby ludzie szukali takich treści właśnie tam. Po prostu ich nie zobaczą. Jeśli zależy Wam na oszczędniejszym wyglądzie portalu, to chociaż wyciągnęłabym w formie ikon odnośniki i przypięła gdzieś z boku strony, tak aby dać znać, że istniejecie również w innych miejscach w sieci.
WIDOK KURSÓW
„BIBLIOTEKA, KURSY, PROGRAMY” czyli trzy różne nazwy określające to samo. Fajnie byłoby pomyśleć nad jednym uniewersalnym określeniem, które nowym użytkownikom (bo Ci starsi pewnie wiedzą), nie będzie sugerować różnych produktów/usług. Ja w dalszej części będę się posługiwać określeniem „kursy” 😉
W widoku kursów brakuje mi po pierwsze ich sensownej hierarchii. Czy one są wg ukończenia? Albo od najnowszych? Najstarszych? Nie jest to określone, co też utrudnia wyszukiwanie przy ich większej ilości. Ja bym je po pierwsze umieściła wszystkie na jednej stronie, zgodnie z hierarchią najpraktyczniejszą dla użytkownika, i z dodatkowymi opcjami filtrowania. Jeśli chcemy gdzieś na stronie umieszczać wyszukiwanie (a nie chcecie go wszędzie w menu głównym), to może to być dobre miejsce. Dodatkowo praktyczna by była informacja ile kursu jeszcze zostało, czy z ilu składa się modułów.
Tutaj również subskrypcja OnePass wygląda jak jeden z kursów. Po wejściu w One Pass mamy tylko jeden filmik. Wyróżniłabym to inaczej. Poza tym jest to opcja, którą wykupuje się czasowo, dobrze by było gdzieś umieścić info ile jeszcze pozostało dni do końca (jeśli jest to gdzieś na stronie, to ja nie znalazłam, a to błąd!).
Tak na szybko, zmieniłam kilka rzeczy:
- Zmieniłam widoczność OnePass, tak, żeby nie wyglądał jak jeden z kursów, ale opcja, która jest aktualnie wykupiona i od razu dodałam informację ile pozostało dni. Tak teraz myślę, że można jeszcze dodać gdzieś CTA z opcją odnowienia na kolejny miesiąc.
- Dałabym wszystkie kursy na jedną stronę. Dla mnie osobiście jest niewygodne przeklikiwanie stron w poszukiwaniu kursu, tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo na której stronie się znajduje. Kursy umieściłabym najpierw te, które są aktualnie rozpoczęte. Na sam koniec dałabym ukończone w 100%.
- Informacja przy kursach, że zostały uzupełnione o nowe materiały. Na razie dałam ikonkę w prawym górnym rogu, ale gdyby było więcej czasu, pomyślałabym nad czymś bardziej czytelnym, na razie tylko zaznaczam, że taka opcja mogłaby być
- Info o stopniu ukończenia kursu
- Filtrowanie! Ważna sprawa, tym bardziej, kiedy w Akademii będą pojawiać się nowe kursy i za jakiś czas może ich być dużo więcej.
- No i opcja wyszukiwania. Jeśli nie chcemy jej w menu głównym, to tak jak wcześniej pisałam, mogłaby się pojawić tutaj.
- Opcja, której tutaj nie zdążyłam zaprojektować, ale wydaje mi się też istotna, to zaznaczenie gdzieś, które kursy są dostępne na stałe, a które tylko chwilowo w opcji OnePass.
USTAWIENIA
Wchodząc w ustawienia po prawej stronie na górze mamy link „Ustawienia”, który przenosi nas… do tej samej strony na której już jesteśmy 😀 To takie trochę odświeżanie strony, tylko wydaje mi się zupełnie niepotrzebne tutaj. Moim zdaniem do usunięcia zupełnie.
Kolejna sprawa to informacje profilowe, a dokładnie profil społeczny. Zastanawia mnie danie opcji. Można to fajnie wykorzystać (tak jak już napomknęłam wcześniej przy propozycji wartości), ale w tym momencie, nie wiadomo po co to jest? Czy inny kursant może podejrzeć mój profil? Jeśli tak, to czy ja tez mogę zobaczyć jak on się prezentuje? Czy może to są informacje tylko dla administratorów? Czy jest to zalążek opcji, która będzie dopiero rozbudowywana? Jest info o społecznościach, ale na stronie tych społeczności nie widać.
Zastanawiałam się jaką wartość mogłaby dać społeczność na samym portalu. Do tej pory całe życie toczy się na FB i grupach odpowiadającym poszczególnym kursom. Nie każdy ma jednak FB. To co można by też wprowadzić to algorytm AI, który na podstawie informacji profilowych, przebytych kursów (ścieżek), dobierałby ludzi pod względem zainteresowań. Po co? Chociażby do tworzenia grup mastermaindowych. Na samym profilu można by dać pole wyboru, czy ktoś jest zainteresowany taką opcją, a następnie wyświetlać mu propozycje. Wtedy też byłby sens tworzenia publicznych profili z informacjami dla reszty kursantów. Myślę, że widoczność takich profili można by samemu ustawiać. Pozwoliłoby to bardziej usystematyzować informacje o użytkownikach. Na FB posty giną w zalewie nowych i znalezienie odpowiedniej osoby do współpracy/nauki/biznesu etc. jest utrudnione.
DOSTĘPNOŚĆ
Sprawdzałam jak wygląda dostępność strony z poziomu klawiatury. Czytnik (np. VoiceOver na systemie MacOS) źle radzi sobie z nawigacją, widać, że strona nie ma ustawionego języka na polski. Osoba, która nie widzi dobrze będzie miała problem z uruchomieniem kursu i poruszaniem się po stronie.
Kolejna sprawa to przydałyby się napisy do filmów lub tekst pod spodem do pobrania, dla osób niesłyszących.
Brak takich rozwiązań ogranicza Wam ilość osób, które mogą w pełni korzystać z kursów.
STRONA GŁÓWNA

Warto sprawdzić czy przy tak sformułowanym tekście na CTA nie byłoby więcej kliknięć. Podtytuł w którym jest informacja o wyprobowaniu za darmo, może być pomijana przez studentów, więc może warto to dodatkowo zaznaczyć? Oprócz tego powtórzyłabym CTA z dołączeniem do Akademii również pod koniec strony, kiedy użytkownik przejrzy już wszystkie informacje, jako dodatkowa zachęta i żeby nie musiał się cofać do góry.

Bardzo, ale to bardzo niewidoczna jest obniżona cena kursu. No chyba, że macie jakieś powody, dla których tak ma być 😉 Jeśli nie, to inaczej zaprezentowałabym ofertę. To tylko przykład, można jeszcze na inne sposoby to pokazać 🙂
Co do reszty strony głównej:
Przeprojektowałabym widok z opiniami. Zastanowiłabym się czy nie dać na główną informacje dodatkowe z wartościami dla studentów, co zyskują po dołączeniu: że jest mentoring, jest grupa na FB gdzie jest wsparcie, dostęp do kursów jest dożywotni, materiały są aktualizowane, czy w przyszłości o wsparciu AI. Można też wypisać dla kogo są te kursy.
ODTWARZANIE KURSÓW
Nowy design odtwarzania kursów:
Dałabym opcję do wybory czy student akademii chce mieć włączone autoodtwarzanie, czy preferuje tę opcje wyłączyć i mieć czas np. na zapoznanie się z materiałami dodatkowymi. Zastanowiłabym się czy przy wybranej opcji autoodtwarzania, nie lepiej by było, aby filmy automatycznie same się odpalały (wtedy nam się tworzy coś na wzór lecącej playlisty).
Również to co napisałam w poprzednim punkcie, czyli wprowadzenie napisów, byłoby sporym udogodnieniem dla osób z zaburzeniami słuchu lub po prostu dla osób, które w danym momencie nie mogą odtwarzać dźwięków.
Często łapałam się na tym, że przerabiając kurs uciekały mi materiały dodatkowe, które nie wszędzie się pojawiają, a które są wyświetlane pod filmem i pod łamaniem strony. Rozważyłabym opcję umieszczenia o nich informacji gdzieś przy odtwarzaniu (może na samej playliście? Wstępnie dałam ikonkę informacyjną, do rozkminienia)
