Aplikacja mobilna

UltrasoundsGood

Aplikacja mobilna do nauki ultrasonografii.

Klient

  • Fundacja Mocni na starcie

Czas realizacji

  • kwiecień – sierpień 2021

Zakres prac

  • Projekt interfejsu aplikacji
  • Pomoc w utworzeniu flow aplikacji

Narzędzia

  • Figma
  • Miro

Wyzwanie

Celem było stworzenie aplikacji mobilnej do nauki ultrasonografii. Dzięki temu studenci medycyny zarówno ludzkiej, jak i weterynaryjnej będą mogli zgłębić wiedzę, która w niedostatecznym stopniu jest przekazywana na studiach, a która stanowi bardzo istotny element diagnostyki. Fundacja przeprowadziła badania ankietowe ze studentami, żeby dowiedzieć się więcej na temat poziomu szkolnictwa w Polsce. Miałam przyjemność zapoznać się z odpowiedziami respondentów, które bardzo unaoczniły ogromny problem, jaki występuje w wyższych szkołach medycznych w Polsce. Większość studentów podczas swojego kształcenia się miało jedynie ok. 2h nauki poświęconej tej dziedzinie badań. Jest to zdecydowanie za mało, żeby móc w przyszłości poprawnie diagnozować pacjentów. Narzędzie to pozwoli na prowadzenia działań edukacyjnych online na szeroką skalę. Podczas pandemii pojawił się problem z przeprowadzaniem stacjonarnych warsztatów na większą skalę. Aplikacja jest dobrym rozwiązaniem zarówno z dotarciem wiedzy do zainteresowanych osób, jak i z promocją działań samej Fundacji. Aktualnie dalej są prowadzone warsztaty w salkach, które zostały specjalnie do nich stworzone, jednak ze względu na przepisy epidemiologiczne na dużo mniejsza skalę.

W projekcie tym działam wolontaryjnie (projekt zgłoszony do kolektywu Rzeczywiste Doświadczenia).

główne założenia projektu

Struktura aplikacji

  1. Podział na medycynę ludzką i weterynaryjną. 
  2. Podział na SEKCJE 
    • Sekcja wiedza podstawowa (zagadnienia teoretyczne) do nauki krok po kroku, instruktaż. 
    • Sekcja praktyka – case studies, patologie, wirtualne karty pacjentów. 
    • Sekcja FORUM wymiany wiedzy.

Wymiar społeczny – co się zmieni dzięki aplikacji?

  • Dajemy dostęp do aktualności ze świata medycyny nieosiągalnych w Polsce. Korzystają na tym polscy pacjenci – polscy lekarze mają dostęp do bazy wiedzy z zakresu technologii i technik badań z całego świata, wymieniają się doświadczeniami, co usprawnia proces leczenia.  
  • Edukacja studentów, którzy nie mają jeszcze wiedzy i kompetencji w zakresie ultrasonografii, co przełoży się w przyszłości na proces leczenia i trafność diagnozy. Znów wartość dodana, korzyść dla polskich pacjentów.

UI Design

Podczas naszych rozmów Fundacja Mocni na Starcie przekazała mi wszystkie informacje i wytyczne, jakie udało im się do tej pory zebrać. Dostałam wiele informacji, które jasno nakreślały kierunek projektowy, więc na tamten moment zrezygnowaliśmy z pogłębiania etapu discovery i dalszych badań, a ja przeszłam od razu do projektowania widoków.

Najpierw stworzyłam flow aplikacji, wraz z pierwszym prostymi widokami, żeby się upewnić czy wszyscy tak samo rozumiemy rozwiązania, które proponuję. 

Następnie przeszłam już do bardziej dopracowanych widoków rozwiązań, które sukcesywnie razem omawiamy. Podczas projektowania w dużej mierze opierałam się na material design. Ponieważ projekt jest dla organizacji pozarządowej, która nie dysponuje dużymi kwotami pieniędzy na rozwój narzędzia (ja działam wolontaryjnie), a termin wypuszczenia aplikacji jest przewidywany na wrzesień tego roku, razem z programistami omawiałam jak najprostsze dla nich do wdrożenia rozwiązania.

Podsumowanie

Projektowanie aplikacji nie zostało jeszcze ukończone, więc wpis będzie przeze mnie aktualizowany 🙂

Email

Interesuje Cię współpraca?

Napisz do mnie, a ja na pewno skontaktuję się z Tobą, żeby porozmawiać o Twoim projekcie!